Uvodka.png

Vídeň 2013

Punč, sladkosti, pečené kaštany či brambory, ozdobené stromečky, koledy. To vše patří k vánočním trhům. Na ty vídeňské se vydali žáci 8. ročníku v pátek 29. listopadu 2013. Po dlouhé cestě autobusem jsme vystoupili u letní rezidence rakouských císařů – zámku Schönbrunn. Přivítal nás krásně osvětlený vánoční stromeček a spousta stánků. Po prohlídce trhů, rozlehlých zahrad a ochutnání prvních dobrot, jsme se vydali metrem do centra.

Na Karlově náměstí (Karlsplatz) jsme kromě tradičních stánků objevili malou farmu s domácími zvířaty. Odtud jsme se vydali do centra, kde jsme mohli obdivovat budovu státní opery (Staatsoper), nádherně osvětlenou korutanskou ulici (Kärtnerstrasse), dóm sv. Štěpána (Stephansdom), zimní rezidenci císařů Hofburg, … Na konec jsme mohli načerpat nezapomenutelnou vánoční atmosféru nejznámějšího vídeňského trhu Christkindlmarkt. Ten se pořádá před budovou radnice. Vánoční strom, stojící před radnicí, měří 30 metrů a začal růst před 100 lety ve Steiermarku. Po prohlídce stánků jsme mohli obdivovat netradičně ozdobené stromy v přilehlém parku. Srdíčkový strom, strom s autíčky, lízátky. Domů jsme se vraceli poněkud unaveni, ale dojmy, které jsme si přivezli, jsou nezapomenutelné.
Mgr. Lenka Frýdlová


Základní škola Krnov, 
Žižkova 3, okres Bruntál,
příspěvková organizace

1610987776801.jpg